• info@royaninstitute.org
  • 021-23562000

کارگروه PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS(Polycystic Ovary Syndrome 
 

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع‌ترین اختلال غدد درون ریز در زنان است که شیوعی بین 2/2 تا 26 درصد دارد. این بیماری با علایمی همچون ایجاد کیست‌های ریز تخمدانی، عدم تخمک‌گذاری و یا کاهش آن که با اختلالات قاعدگی همراه است، شناخته میشود. همچنین افزایش هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) در خون نیز گزارش شده که ممکن است تظاهرات بالینی به صورت پرمویی (هیرسوتیسم) در صورت ـ تنه و اندام‌ها، ریزش مو در ناحیه‌ی سر و نیز جوش (آکنه) داشته باشد. . از سوی دیگر، این سندرم با اختلالات متابولیکی همچون چاقی و نیز گلوکز در خون همراه بوده، که ناشی از مقاومت به انسولین است. به طور کلی در بروز این سندرم عوامل مختلفی مانند وراثت و ژنتیک، محیط زندگی شامل شرایط جغرافیایی و سبک زندگی افراد دخیل است. به این ترتیب بیماری PCOS هم به لحاظ عملکردِ تولید‌مثلی و نیز سلامت زنان در دراز مدت، حائز اهمیت است. 
زنان نابارور مبتلا به PCOS ممکن است به درمان‌های دارویی جهت تخمک‌گذاری پاسخ مناسبی ندهند و نیاز به درمان‌های کمک باروری همچون لقاح آزمایشگاهی IVF)) داشته باشند. از سوی دیگر مبتلایان به PCOS در دوران بارداری ممکن است با مشکلاتی همچون دیابت حاملگی، مسمومیت بارداری و یا زایمان زودرس مواجه شوند. یکی از مشکلاتی که بیماران PCOS در درازمدت ممکن است با آن روبرو شوند عدم تخمک‌گذاری مزمن است که با افزایش خطر بروز برخی از سرطان‌های زنان همراه خواهد بود. به علاوه به دلیل اختلالات متابولیکی این بیماران در معرض خطر دیابت نوع دو و افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی- عروقی قرار دارند. با توجه به شیوع بالای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در میان بیماران مراجعه‌کننده به درمانگاه‌های ناباروری پژوهشگاه رویان، کارگروه تخصصی PCOS از تیر ماه سال 1395 با حضور صاحب نظران پزشک و محقق در بخش ناباروری زنان: دکتر مریم حافظی (مسئول کارگروه) و دکتر اشرف معینی، بخش آندرولوژی: دکتر رویا حسینی، بخش تصویربرداری: دکتر شهره ایرانی، بخش ژنتیک: دکتر پروانه افشاریان، دکتر مریم شاه حسینی، بخش جنین شناسی: دکتر پوپک افتخاری یزدی، فاطمه حسنی، بخش اپیدمیولوژی: دکتر مهدی سپیدار کیش تشکیل شده است.
در این مدت علاوه‌بر مرور مطالعات به‌روز در زمینه‌ی PCOS  و کسب نتایج سایر پژوهشگران در این زمینه، طرح‌های در حال اجرا و پیشنهادی جدید نیز در این کارگروه ارایه و بررسی شده است. این کارگروه آمادگی خود را برای همکاری با متخصصان و پژوهشگران در سراسر کشور اعلام می‌کند تا در مسیر اشتراک اطلاعات و هم‌فکری، بتواند بخشی از مشکلات بیماران PCOS را برطرف کند.