• info@royaninstitute.org
  • 021-23562000

واحد آموزش بیماران دیابتی

آموزش‌دهنده دیابت معمولا پرستار و یا کارشناس آموزش‌دیده درزمینه بیماری دیابت است که همراه با پزشک و متخصصان دیابت به بیمار کمک می‌کند کنترل بهتری از بیماری خود داشته باشد. در کلینیک دیابت رویان، آموزش به بیماران در دو شکل اختصاصی و عمومی صورت می‌گیرد. 
الف. آموزش اختصاصی
در این برنامه آموزش به‌صورت چهره‌به‌چهره برای هر بیمار انجام می‌گیرد فرد آموزش‌دهنده با اطلاع از سوابق فردی و بیماری و بر‌اساس نیاز بیمار موردنظر آموزش انفرادی و اختصاصی ارائه می‌دهد. از مزایای این نوع آموزش این است که محور صحبت فرد آموزش‌دهنده و مراجعه‌کننده است و امکان پرسش و پاسخ اختصاصی با بیمار دیابتی فراهم است.  
شرح وظایف آموزش‌دهنده دیابت به این صورت است : 
1. آموزش اولیه در مورد بیماری دیابت و انواع آن و تأثیر سبک زندگی در کنترل بیماری
2. آموزش در مورد عوارض بیماری در صورت عدم کنترل قند خود و ارائه راهنمایی‌های لازم برای پیشگیری از عوارض بیماری
3. چک کردن داروهای دریافتی بیمار و توضیح در مورد داروها و عوارض احتمالی آن به بیمار
4. آموزش کامل در مورد انسولین و نحوه تزریق آن 
5. آموزش کامل در مورد نحوه نگهداری داروها و انسولین در منزل و هنگام سفر
6.  آموزش کامل در مورد درمان افزایش قند خون و افت قند خون به بیمار
7. آموزش در مورد اندازه‌گیری قند خون توسط خود بیمار و همیاری با بیمار جهت تحقق این امر
8. راهنمایی بیمار برای تهیه دستگاه گلوکومتر (دستگاه اندازه‌گیری قند خون) و سایر تجهیزات موردنیاز برای کنترل بیماری
9. آشنا کردن بیمار با پمپ انسولین و حمایت‌های لازم در این خصوص
10. برقراری ارتباط مؤثری بین پزشک و بیمار و توانمند کردن بیمار جهت کنترل بیماری

 

ب. آموزش گروهی و جمعی
این نوع آموزش در قالب کلاس‌های عمومی و در روزهای تعیین‌شده به بیماران و در جلسات گروهی ارائه خدمت می‌شود.  از مزایای آن این است که بیماران با مشاهده جمعی هم‌درد بهتر بیماری خود را درک می‌کنند و پذیرش بیماری توسط بیمار اتفاق می‌افتد که حاصل آن درمان  مؤثر بیماری دیابت خواهد بود.  

کلاس‌های آموزشی دیابت دررویان
کلاس‌های آموزشی روزهای پنج‌شنبه در کلینیک دیابت رویان مجموعا شش جلسه با عناوین متنوع که سعی در آگاهی‌رسانی به بیماران دیابتی و توانمندسازی آن‌ها در کنترل بهتر قند خون دارد برگزار می‌شود.  این کلاس‌ها با آموزش قدم‌به‌قدم دیابت راه‌های عملی و امکان‌پذیر جهت تغییر سبک زندگی پیش روی بیماران گذاشته و پاسخگوی سؤالات بیماران در این امر است. همچنین در این کلاس‌ها ارتباطات مؤثری بین بیماران برقرارشده که موجب دریافت حمایت از همدیگر و کنترل بهتر بیماری است.  موضوعات مطرح‌شده در هر جلسه از این ‌قرار است: 
دیابت و عوارض-تغذیه سالم-بشقاب غذایی سالم- ورزش و دیابت-مراقبت از پا و پیشگیری از زخم پا-ارتقا سلامت روان و دیابت. در حال حاضر شرکت در این کلاس‌ها برای عموم رایگان است. جهت شرکت در کلاس‌ها باید از قبل ثبت‌نام و با منشی کلینیک هماهنگی انجام شود.