• info@royaninstitute.org
  • 021-23562000

بخش های درمانی

الف) كلينيك تخصصي زنان:
كلينيك تخصصي زنان با بهره گيري از پيشرفته ترين امكانات و دستگاه هاي تشخيصي و درماني و با همكاري متخصصان و اعضاي هيئت علمي آمادگي كامل جهت ارائه خدمات دارد. اولتراسونوگرافي واژينال و ابدومينال، سونوگرافي داپلر سه بعدي و چهاربعدي،‌ لاپاراسكوپي،‌ هيستروسكوپي، هيستروسونوگرافي و شروع سيكل هاي درماني IUI, IVF, ICSI از جمله اقداماتي است كه در اين كلينيك انجام مي شود. ويزيت خانم توسط متخصص زنان و زايمان اولين قدم درماني زوج نابارور است. در اين ويزيت پزشك بعد از گرفتن شرح حال، تاريخچه بيماري و معاينه، آزمايش های لازم  هورموني  نظیر: LH ،FSH ، پروژسترون، استراديول،  پرولاكتين و آزمایش هاي عملكرد تيروئيد و در صورت ضرورت لاپاراسكوپي،  هيستروسكوپي و عكس رنگي از رحم را درخواست مــي كند و پس از مشاهده نتايج، روش درماني مناسب را پيشنهاد مي كند.

ب) كلينيك تخصصي مردان (آندرولوژي):
معمولا در بعدازظهر همان روزي كه خانم ويزيت مي شود ويزيت آقا نيز قابل انجام است. در اين ويزيت بعد از گرفتن شرح حال و تاريخچه بيماري و انجام معاينه، آزمايش هاي هورموني و همچنين اسپرموگرام درخواست مي شود. در صورتي كه بيمار دچار آزواسپرمي باشد ممكن است كانديد عمل  TESE يا PESA جهت استخراج اسپرم از بيضه يا اپيديديم باشد. به هرحال پزشك پس از مشاهده نتيجه آزمايش ها، روش درماني مناسب جهت زوجين را پيشنهاد مي كند.

ج) كلينيك مشاوره ناباروري:
به منظور پاسخ به سوالات بيماران در شروع و در حين درمان و همچنين ارتقاء كمي و كيفي ارائه خدمات،‌ كلينيك مشاوره ناباروري نيز فعال است. در اين كلينيك كليه سوالات بيماران توسط متخصص زنان و زايمان، روانپزشك،  پزشك عمومي و كارشناسان مجرب مامايي پاسخ داده مي شود.

د) كلينيك تخصصي مشاوره ژنتيك:
نظر به اينكه امروزه بيماري هاي ژنتيكی به عنوان بخشي از علل عدم موفقيت درمان ناباروري‌، ايجاد سقط مكرر و ناباروري مطرح هستند، در كلينيك ژنتيك با استفاده از جديدترين تكنولوژي هاي تشخيصي، بيماراني كه نياز به بررسي ژنتيكي دارند مورد ارزيابي قرار مي گيرند.
يكي از تازه ترين اقدامات، تشخيص اختلالات ژنتيكي قبل از لانه گزيني جنيني (PGD) است كه خوشبختانه در اين كلينيك به راحتي قابل انجام است.

ه) آزمايشگاه جنين شناسي:
اين مركز داراي پيشرفته ترين تجهيزات انجام لقاح آزمایشگاهی است. در اين آزمايشگاه با همكاري متخصصان جنين شناسي و كارشناسان با تجربه علوم آزمايشگاهي علاوه بر انجام عمل IVF و ميكرواينجكشن امكان انجماد اسپرم و جنين نيز وجود دارد. سيستم انجماد اين آزمايشگاه اين امكان را به زوج هاي نابارور مي دهد تا در صورت درخواست بتوانند اسپرم و يا جنين خود را به منظور استفاده هاي بعدي در آينده ذخيره و نگهداري كنند. انجام عمل ليزر هچينگ جديدترين روشي است كه به منظور افزايش شانس لانه گزيني جنين در رحم در دنيا مرسوم است و در اين آزمايشگاه نيز انجام مي شود.

و) مركز تصويربرداري تخصصي ناباروري:
در اين قسمت با استفاده از پيشرفته ترين روش هاي تصويربرداري نظير سونوگرافي ساده، راديوگرافي هاي ساده و رنگي، هيستروسونوگرافي و داپلر رنگي، علل ناباروري تشخيص داده مي شود تا براساس آن روش درماني مناسب انتخاب گردد. در رابطه با ناباروري مردان از روش سونوگرافي ترانس ركتال (TRUS) نيز استفاده مي شود.
در ضمن پيگيري رشد و سلامت جنين هاي حامله از حاملگي هاي ايجاد شده نيز تا زمان تولد انجام مي شود.

ز) آزمايشگاه روتين: 
ارزيابي وضعيت هورموني زوجين و آزمايش اسپرم، از مهمترين اقدامات تشخيصي است كه در آزمايشگاه روتين انجام مي شود. همچنين در اين آزمايشگاه عوامل عفوني مؤثر در ناباروري نيز مورد بررسي قرار مي گيرند.

ح)‌اطاق هاي عمل:
اطاق هاي عمل پژوهشكده رويان  مجهز به تجهيزات و امكانات لازم و كادري مجرب براي انجام لاپاراسكوپي، هيستروسكوپي،  شيرودكا، واريكوسلكتومي، وازووازوستومي، كورتاژ تشخيصي و ساير جراحي هاي تخصصي و فوق تخصصي در ارتباط با برداشتن موانع بارداري است.

ط) واحد مددكاري و روان شناسي:
ناباروری یک بیماری مزمن و درمان آن عمدتا طولانی و با رنج فراوان توام است. زوجین به علت مراجعات مکرر و عمل‌های متعدد دچار خستگی و گاه مشکلات خانوادگی می¬شوند. در فرهنگ ما تولد فرزند یکی از پایه-های اصلی ساختار خانواده را تشکیل می¬دهد. 
اغلب پدرها و مادرها در انتظار تولد نوزاد پس از ازدواج زوج¬های جوان هستند.
به این دلایل زوجین در رابطه با درمان ناباروری دچار مشکلات خانوادگی، زناشویی و یا ارتباطی با یکدیگر می‌شوند.  که به دنبال آن می¬تواند حالاتی مثل اضطراب، استرس بیش از حد و یا افسردگی را به دنبال داشته باشد. و از آنجایی‌که این موارد اثرات سوئی بر روند درمان ناباروری دارد پژوهشگاه رویان واحدی به نام واحد روانپزشکی را برای این مشکلات اختصاص داده است. 
این کلینیک به بررسی موارد زیر می¬پردازد:
•    تشخیص و درمان اضطراب و یا افسردگی احتمالی در زوجین 
•    بررسی اختلافات و حل مشکلات خانواده
•    مشاوره برای کمک به تصمیم¬گیری نوع درمان ((Decision making   
      به طور مثال تصمیم برای دریافت جنین اهدایی و یا پذیرش فرزند
•    مشکلات زناشویی

به علت مراجعه زیاد در این خصوص، کلینیک اختصاصی مسائل زناشویی روزهای چهارشنبه در پژوهشگاه رویان دایر است.
این مسائل می¬تواند شامل این موارد باشد:
•    اختلالات جنسی در مردان
•    اختلالات جنسی در زنان
•    ترس از نزدیکی (واژینیسموس)
•    اختلالات ارگاسم